Program – Proje Önerisi

“Önerim Var” Diyorsan…Eğer aklınızda Tv programı fikri varsa ve onu nasıl kağıda aktaracağınıza dair endişeleniyorsanız işte size birkaç basit ipucu;

 

İçeriği Özetlemek

Başlangıç noktası program içeriğini 2-3 cümle ile tanımlamaktır. TV programına ait harika fikrin, birkaç cümleye indirgenerek yazılması oldukça zor görünür. Fakat bu aşama, son derece önemli olan ilk adımdır. Yapımcıların yeni proje önerilerini incelemek için ayırdıkları sınırlı sürede sizin projenizin dikkat çekmesini sağlamalısınız. Bu nedenle öncelikle yapılması gereken özlü biçimde sınırları tanımlanmış program temasının vurucu 2-3 cümlede farklılığının öne çıkmasını sağlamaktır.

 

İlk etkiyi yaratacak mucize paragrafı tamamladığınızda formatınızı yazarken size rehber olacak temel bakışınızı da sağlamış olursunuz. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken birkaç önemli aşama daha var.

 

Program Adı

Programınızın adının ne olacağını düşünürken, formatınızın tv ekranlarında yayınlanmakta olduğunu hayal edin. Gazetelerin TV yayın akışlarının yazıldığı sütunu veya kumandanızla ekranınıza taşıdığınız program içeriği bilgi ekranlarında yazılmış bir isim olarak düşünün. İsim diğer program isimleri arasında nasıl duruyor. Yakıştı mı? Bu isim tarafsız bir seyirci gözüyle sizde izleyiciyi yakalayacak bir ilgi uyandırdı mı? Eğer programınızın ismini beğenmediyseniz aramaya devam etmelisiniz. İsim kısa ve çarpıcı olmalı.Henüz programınızı izlememiş seyirciyi ekrana çekecek denli etkileyici olması yanı sıra içeriğiniz hakkında da çağrışımları barındırması gerektiğini de unutmamalısınız.

 

Program Formatı

Programın adını da bulduktan sonra şimdi bir diğer önemli noktaya geldik. Bu aşama programın temasının öne çıkartıldığı amaç cümlesinin rehberliğinde, programınızda bu amacın nasıl, hangi yolla, ne tür konuları işleyerek ,nasıl bir ortamda, kimin sunacağı, kimlerin konuk olacağı vb. sorulara cevaplar içeren bilgilerinin yer aldığı ayrıntılarının yazılmasıdır. Bu bölümde sizin programınızı diğerlerinden farklı kılan, yaratıcılığınızın, donanımınızın fark edileceği daha ayrıntılı paragraflara yer verilir.

 

Başvuru

 

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurunuz.